Wydobywanie wraku samolotu

Dziś nasza jednostka miała możliwość uczestnictwa w niecodziennej akcji jaką zorganizowało Stowarzyszenie Eksploracyjne na rzecz Ratowania Zabytków "SAKWA" przy współpracy z Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.

Akcja o której mowa to wyciąganie zabytkowego wraku samolotu z okresu II Wojny Światowej, który znajdował się w starorzeczu Bzury...

Dziś nasza jednostka miała możliwość uczestnictwa w niecodziennej akcji jaką zorganizowało Stowarzyszenie Eksploracyjne na rzecz Ratowania Zabytków "SAKWA" przy współpracy z Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.

Akcja o której mowa to wyciąganie zabytkowego wraku samolotu z okresu II Wojny Światowej, który znajdował się w starorzeczu Bzury. Zadaniem strażaków było wypompowywanie brudnej wody za pomocą motopompy szlamowej Honda WTX-40X oraz pompowaniu czystej wody za pomocą motopompy pływającej Posejdon - do przemywania wydobytych elementów samolotu. Strażacy pomagali również wyciągać odsłonięte elementy wraku.

Cała akcja trwała od godziny 9 rano do godziny 20:30, przez ten czas udało się wyciągnąć bardzo dobrze zachowany silnik, spadochron, ładownice oraz wiele innych cennych rzeczy. .

.